Dbanie o trawnik nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem, możesz robić wiele, aby uzyskać zdrową i równą trawę na swoim trawniku a i tak mogą się na nim pojawiać obszary, gdzie przez nieprawidłowe tempo wzrostu trawa nie jest jednolita. Dzięki używaniu wertykulatora możesz lepiej zadbać o swój trawnik i sprawić, że będzie cieszył oko przez cały rok. Ważne jest jednak by dostosować urządzenie do siebie i swojej działki.

Główne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając wertykulator

Rodzaj wertykulatora

Ręczny: jego największą wadą jest brak napędu, działanie tego typu urządzenia opiera się wyłącznie na pracy mięśni co wpływa na to, że wertykulacja jest czasochłonna i wymaga dużej ilości pracy. Przeznaczony jest przede wszystkim do najmniejszych trawników o powierzchni do 200 m². Ma jednak swoje zalety: jest ekologiczny, ponieważ nie emituje spalin ani nie zużywa prądu, a dodatkowo praca z jego użyciem nie generuje hałasu.

Elektryczny: przeznaczony jest do małych oraz średnich trawników do około 800 m². Napędzany jest przez silnik elektryczny, wymaga więc stałego dostępu prądu co może być problematyczne przy dużej powierzchni trawnika lub w przypadku wielu drzew i krzewów. Podobnie jak model ręczny nie emituje spalin, jednak w przeciwieństwie do niego używać go można bez dużego wysiłku. Dodatkowo wertykulator elektryczny charakteryzuje stosunkowo cicha praca.

Spalinowy: przeznaczony jest do pracy na trawnikach każdej wielkości nawet tych, których powierzchnia przekracza 800 m². Praca wertykulatorem spalinowym jest bardzo wygodna, nie wymaga dużej siły oraz nie jest ograniczona przez kabel i dostęp do sieci elektrycznej. Głównym minusem jest emisja spalin w trakcie wertykulacji. Jest najbardziej wydajny ze wszystkich wymienionych urządzeń.

Szerokość robocza

Szerokość robocza wertykulatorów mówi o tym jaka ilość strzechy może być zebrana w jednym czasie. Im większa szerokość tym szybciej postępuje praca. Należy się jednak upewnić, że konkretny rozmiar umożliwi wygodną pracę między krzewami i drzewkami w ogrodzie.

Gwarancja

Ze względu na to, że wartykulator stale narażony jest na działanie kurzu, brudu i wilgoci dobrze jest wybrać urządzenie z jak najdłuższą gwarancją. Pozwala to na skorzystanie z bezpłatnego serwisu i napraw, gdyby wertykulator uległ uszkodzeniu.

Rodzaj rękojeści i jego ergonomia

Przed zakupem dobrze jest przetestować osobiście urządzenie pod kątem kształtu i rozmiaru rękojeści. Praca z wertykulatorem wymaga sporej ilości czasu, w trakcie którego należy go utrzymywać w stałej pozycji. Nieergonomiczny uchwyt może wywoływać nadmierne napięcie w dłoniach i ramionach. Testując urządzenie należy sprawdzić, czy uchwyt nie jest zamontowany zbyt wysoko, nie jest twardy lub nieporęczny.

Trwałość zębów

W wertykulatorze najważniejsze są zęby. Małe, ostre i elastyczne zęby znajdujące się w dolnej części urządzenia odpowiadają za skuteczne sprzątanie ogrodu. Im lepsza jest jakość zębów tym więcej suchej trawy i brudu można usunąć w jednym czasie.

Waga

Im cięższe urządzenie tym głębsza i dokładniejsza będzie jego praca. Niektóre z urządzeń mają możliwość regulacji nacisku, który można ustawić względem stanu trawnika i oczekiwanego efektu.

Jak działa wertykulator?

Niezależnie od napędu urządzenia wyposażone są w noże tnące ze stali nierdzewnej, dzięki temu są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne czy złe warunki pogodowe. Ich praca polega na pionowym nacinaniu darni , wbijaniu się w podłoże, przez co tworzą się w nim niewidoczne na pierwszy rzut oka rowki. Dzięki nim wydajniej dociera do korzeni traw woda i składniki odżywcze, w efekcie czego, trawa ma idealne warunki do efektywnego wzrostu.